Tradice

Letní akademie Discover navazuje na dvojí tradici letních vzdělávacích programů.

Slovenská debatní asociace organizovala od roku 2005 Letní debatní institut (LDI), v jehož rámci se začínající i zkušení debatéři měli možnost, po dohledem ostřílených lektorů, zdokonalit v argumentaci, kritickém myšlení, rétorice a celkově v dovednostech potřebných v akademické debatě. Už v této podobě byl program doplněný o sérii seminářů zaměřených na rozšíření všeobecného přehledu. Webovou stránku posledního ročníku LDI najdete zde.

Letní škola práva je kurz, který se pořádal od roku 2009 pod vedením slovenských lektorů vzdělaných na nejlepších světových univerzitách a zaměřuje se na etická dilemata na pozadí slovenské legislativy a mezinárodního práva. Program umožňoval účastníkům diskutovat o vhodnosti právního řešení společenských témat jako trest smrti nebo potraty a vyzkoušet si právní argumentaci před simulovaným soudem na svou vlastní kůži. Webovou stránku posledního ročníku LŠP najdete zde.

V létě 2011 se oba letní programy spojily a vytvořily unikátní letní týdenní akci. Naši účastníci absolvovali dva kurzy podle svého výběru z nabídky až deseti odborných kurzů z oblasti jak společenských a přírodních věd, tak z oblasti debaty a teorie komunikace. Program doplňovaly odborné přednášky a workshopy zaměřené na získání přenosných zkušeností, ale i sportovní aktivity, soutěže a výlety do malebné liptovské přírody. Ohlasy našich studentů byly po skončení akademie velmi pozitivní. Několik z nich bylo v průběhu následujícího roku přijato na prestižní univerzity včetně Oxfordu nebo University of Warwick a vztahy mezi studenty a lektory zůstaly živé v průběhu celého roku.

V roce 2012 se Letní akademie Discover dále rozroste. Díky novému partnerství s českou Asociací debatních klubů (ADK) a rozšíření lektorského týmu o odborníky pocházející z Česka poprvé otevíráme Discover pro středoškoláky z ČR. Místo konání akademie bylo vybrané tak, aby bylo dostupné pro účastníky žijící na území obou států a oficiálními jazyky akce budou čeština i slovenština. Atmosféra na Discover tak letos získá další rozměr kulturní rozmanitosti a přispěje k vzájemnému porozumění mezi studenty obou nástupnických států bývalého Československa.